Zatrudnianie niepełnosprawnych

Zatrudnianie cudzoziemców

Informacje dla pracodawców planujących zatrudnić obcokrajowców. Opis możliwości zatrudnienia obcokrajowców, a także obowiązków, jakie musi dopełnić pracodawca aby takie zatrudnienie mogło mieć miejsce. W tym dziale znajduje się również informacja o pośrednictwie pracy na terenie Unii Europejskiej EURES i sposobach poszukiwania pracownika poza granicami kraju.

Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Informacja nt. zmiany ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z 2024 r. poz. 854).

Powiatowy Urząd Pracy informuje, że z dniem 01 lipca 2024 roku wchodzi w życie zmiana ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa  z dnia 15 maja 2024 roku oraz niektórych innych ustaw.
Link: Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 854
 
Główne zmiany dotyczą:
➢        przedłużenia do dnia 30 września 2025 r. legalizacji pobytu obywateli Ukrainy na terytorium RP;
➢        skrócenia z 14 na 7 dni terminu na przesłanie powiadomienia przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy;
➢        wskazania w ustawie kiedy należy złożyć kolejne powiadomienie o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. Chodzi o następujące sytuacje:
- zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a     obywatelem Ukrainy (np. z umowy o pracę na umowę zlecenie),
- zmieniło się stanowisko,
- zmienił się rodzaj wykonywanej pracy,
- zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu,
- obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu;
 
➢        dodania wymogu wskazywania w powiadomieniu o zatrudnieniu obywatela Ukrainy
co najmniej minimalnego wynagrodzenia o pracę lub minimalnej stawki godzinowej;
 
➢        zmian w powiadomieniu w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i prace:
 
-  obowiązek złożenia powiadomienia będzie dotyczyć również przypadku gdy obywatel Ukrainy wcześniej pracował u pracodawcy na podstawie zezwolenia na pracę lub oświadczenia i zamierza kontynuować pracę u tego samego podmiotu przy jednoczesnej zmianie dokumentu umożliwiającego pracę na zezwolenie na pobyt czasowy i pracę podając jako podstawę swojej  pracy powiadomienie. Powiadomienie w takim przypadku powinno zostać złożone w ciągu 7 dni od dnia, w którym cudzoziemiec poinformował pracodawcę o doręczeniu mu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Nowe rozwiązanie nie będzie wymagało aby w przypadku kontynuacji podmiot był zmuszony do rozwiązania umowy o pracę z cudzoziemcem i zawarcia nowej umowy tak jak to było dotychczas;
 
- w przypadku zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, stroną postępowania jest wyłącznie cudzoziemiec, co oznacza, że informację o udzieleniu tego zezwolenia podmiot powierzający pracę może uzyskać wyłącznie od niego. W celu zapobiegania nadużyciom związanym z powierzaniem pracy cudzoziemcom w tym trybie - przepis nakłada na cudzoziemca obowiązek powiadomienia pracodawcy o otrzymaniu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w terminie 7 dni liczonych od dnia jej doręczenia. Przepis przewiduje, że praca w tym okresie jest uznawana za legalną. W przypadku gdy cudzoziemiec nie dopełni obowiązku przekazania informacji o doręczeniu decyzji pobytowej we wskazanym terminie – cudzoziemiec nie będzie uprawniony do wykonywania pracy na podstawie powiadomienia;
-  nałożenia na wojewodę obowiązku pouczenia cudzoziemca o wymogu poinformowania pracodawcy o otrzymaniu decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę wydanego w związku z pracą na podstawie powiadomienia.
 
➢        W związku ze zmianą polegającą na skróceniu z 14 na 7 dni terminu na przesłanie powiadomienia przez pracodawcę zatrudniającego obywatela Ukrainy, w projekcie zawarto przepis przejściowy, który zapewni dalszy bieg terminów jako 14-dniowych, jeżeli rozpoczął się przed wejściem w życie przyszłej ustawy nowelizujące.

Zmiana wysokości opłaty za oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Zmiana wysokości opłaty za oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi
 
Powiatowy Urząd Pracy informuje, że w dniu 27 czerwca 2022r. opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 czerwca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości wpłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz.U. poz. 1346). 
 
https://dziennikustaw.gov.pl/D2022000134601.pdf
 
Wobec powyższego od 12 lipca 2022r. wysokość wpłaty w związku ze złożeniem  oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wynosić będzie 100 zł.
Jednocześnie informujemy, że przewidziano przepis przejściowy zgodnie, z którym do oświadczenia złożonego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Wpłaty za wydanie zezwolenia na pracę sezonową i za wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową nie ulegają zmianie i nadal będą wynosić 30 zł.
Rachunek bankowy, na który należy dokonywać wpłat pozostaje bez zmian:
Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu, ul. Staszica 47a, 62 – 800 Kalisz,
nr konta : 45 1020 2212 0000 5102 0418 9379
 
Dowód dokonania wpłaty  powinien zawierać następujące dane:
  • nazwę podmiotu dokonującego wpłaty (pełną nazwę i siedzibę firmy lub imię  i nazwisko oraz  miejsce zamieszkania pracodawcy)
  • tytuł dokonanej wpłaty (złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, lub złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową lub wniosku o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę sezonowa)
  • dane cudzoziemca (imię i nazwisko cudzoziemca oraz nr paszportu ).

 

Menu nawigacji