Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego /KFS/ na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i/lub pracodawcy w 2025r.
I. Zgodnie z priorytetami "Ministra" środki KFS w roku 2025 mogą być przeznaczone wyłącznie na realizację wniosków, które spełniają co najmniej jeden z piorytetów wymienionych poniżej:
1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie;
Ze wsparcia w ramach ww. priorytetu mogą skorzystać pracodawcy bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Wnioskowana forma zawodowego kształcenia ustawicznego musi dotyczyć zawodu deficytowego na terenie powiatu kaliskiego lub województwa wielkopolskiego, wskazanego w badaniu „Barometr zawodów 2025”. Przy wnioskowaniu o szkolenie w zawodzie deficytowym kluczowe jest wskazanie w jakim zawodzie planowane jest szkolenie, a nie w jakim zawodzie obecnie pracuje osoba kierowana na szkolenie. Uzasadnienie odbycia szkolenia powinno być wiarygodne, a umiejętności nabywane przez osobę kierowaną na szkolenie powinny uprawdopodobnić utrzymanie przez nią zatrudnienia.
Wnioskodawca, składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien uzasadnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu kaliskiego bądź województwa wielkopolskiego. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o:
Barometr zawodów powiat kaliski: (kliknij po szczegóły)
Barometr zawodów województwo wielkopolskie: (kliknij po szczegóły)
2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy (kliknij po szczegóły)
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku (kliknij po szczegóły)
4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy (kliknij po szczegóły)
5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej (kliknij po szczegóły)
6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy (kliknij po szczegóły)
7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych (kliknij po szczegóły)
8. Rozwój umiejętności cyfrowych (kliknij po szczegóły)
9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną (kliknij po szczegóły)
Termin składania wniosków od dnia 21.02.2025r. od godziny 7:30 do odwołania.
Zasady, wniosek oraz wszystkie niezbędne załączniki są dostępne w siedzibie Urzędu pok. 103A lub bezpośrednio na stronie internetowej Urzędu: https://kalisz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-pracownikow-i-kandydatow-do-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy
Wszystkie złożone wnioski podlegać będą ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w „Zasadach finansowania przez PUP w Kaliszu kształcenia ustawicznego pracodawcy i pracowników ze środków KFS"
Przy rozpatrywaniu wniosków pracodawców Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu będzie brał pod uwagę m. in.:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok,
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
- w przypadków kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku.
II. Po dokonaniu oceny wniosków zostanie sporządzona lista rankingowa wg ilości uzyskanych w trakcie oceny punktów.
W sytuacji gdy suma wnioskowanego dofinansowania wynikająca ze wszystkich złożonych wniosków będzie przekraczała możliwości sfinansowania kształcenia ze środków KFS w ramach przyznanego limitu, wnioski będą rozpatrywane i ocenianie do wyczerpania posiadanego limitu. Jeżeli w trakcie oceny wniosków, okaże się że wnioski które uzyskały najwyższą liczbę punktów (12) wyczerpują dostępny limit środków KFS, pozostałe wnioski, które nie znajdą już pokrycia nie będą podlegały procedurze oceny i rozpatrzenia.
W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów o miejscu na liście rankingowej decydować będzie kolejność wpływu wniosku do tut. Urzędu.
III. Wnioskodawca organizujący szkolenia w formie on-line zobowiązany będzie do udostępnienia pracownikom Urzędu linku aktywacyjnego do szkolenia.
IV. UWAGA:
Środki będą udzielane we wnioskowanej kwocie nie wyższej jednak niż 38 500 zł na jednego pracodawcę.
Średni koszt kształcenia ustawicznego na jednego uczestnika nie może przekraczać 5500 zł.
W ramach ogłoszonego naboru pracodawca może złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie środków KFS i tylko w jednej wersji - elektronicznej lub papierowej.
Rozpatrzeniu będą podlegały wyłącznie wnioski złożone w ww. terminie wraz z wymaganymi załącznikami /złożenie samego wniosku bez wymaganych załączników spowoduje, że wniosek pozostanie bez rozpatrzenia o czym pracodawca zostanie pisemnie poinformowany/.
W przypadku jednostek organizacyjnych samorządu:
- kiedy wniosek dotyczy tylko pracowników jednostki organizacyjnej samorządu - kierownik jednostki organizacyjnej samorządu składa samodzielnie wniosek o przyznanie środków KFS na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników kierowanej jednostki.
- kiedy wniosek dotyczy pracowników oraz kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej wniosek powinien podpisać odpowiednio kierownik jednostki organizacyjnej oraz wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa wykonujący czynności z zakresu prawa pracy.
OGÓLNE ZASADY DOTYCZĄCE SPOSOBU SKŁADANIA WNIOSKÓW
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami może być złożony:
- w wersji papierowej poprzez operatora pocztowego lub osobiście w Kancelarii tut. Urzędu.
- w wersji elektronicznej w sposób opisany w niniejszym ogłoszeniu.
UWAGA
Wnioski w wersji papierowej można składać w Kancelarii Urzędu w godzinach od 7:30 do 15:30.
Wnioski w wersji elektronicznej należy składać/przesyłać od dnia 21.02.2025r. od godziny 7:30 w sposób opisany poniżej.
Decydujące znaczenie dla określenia terminu składania wniosku ma data i godzina rejestracji wniosku w Urzędzie.
W pierwszej kolejności będą rejestrowane wnioski składane w wersji papierowej.
Wnioski w wersji elektronicznej należy składać wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych Publicznych Służb Zatrudnienia https://www.praca.gov.pl/.
W przypadku zamiaru złożenia wniosku za pośrednictwem wyżej wymienionej platformy poprzez zakładkę „Usługi elektroniczne", następnie dział „Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu" należy wybrać „Wnioski pozostałe" i dalej wybrać „Pismo do urzędu (PSZ-PU)", do pisma dołączyć załącznik w postaci wniosku wraz z wymaganymi dokumentami na druku aktualnie obowiązującym w tut. Urzędzie.
Pismo oraz wniosek z załącznikami należy podpisać za pomocą profilu zaufanego lub podpisem kwalifikowanym.
Wnioski złożone poza wyznaczonym terminem i godzinami naboru, bez wymaganego podpisu lub złożone w inny niż opisany wyżej sposób nie będą podlegały procedurze rozpatrzenia.
Urząd nie ponosi odpowiedzialności za awarię usług elektronicznych oraz niewłaściwie przesłane lub uszkodzone pliki.