w roku 2019 opierać się będzie o działania zmierzające m.in. do zwiększenia efektywności zatrudnieniowej programów rynku pracy przy jednoczesnym dążeniu do obniżenia efektywności kosztowej. W tym celu:
- Określa się maksymalny okres odbywania stażu oraz finansowania kosztów organizacji robót publicznych.
- Określa się maksymalną kwotę dofinansowania do podjęcia działalności gospodarczej, refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wysokości niższej od maksymalnej dopuszczonej przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (czyli 6- krotności przeciętnego wynagrodzenia).
- Utrzymany zostaje przy realizacji instrumentów rynku pracy wymóg złożenia przez pracodawcę/organizatora deklaracji zatrudnienia po zakończeniu danej formy wsparcia.
- Określa się maksymalną kwotę dofinansowania na jednego pracodawcę oraz średni koszt kształcenia ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Mając powyższe na uwadze, w 2019 roku przy realizacji programów rynku pracy Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu kierował się będzie następującymi zasadami:
- Staże
- z zobowiązaniem do zatrudnienia bezrobotnego po zakończonym stażu w formie jednej umowy na okres co najmniej 90 dni. Zatrudnienie winno nastąpić:
- na podstawie stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy lub w wymiarze co
najmniej ½ etatu,
W uzasadnionych przypadkach Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy może indywidualnie:
- wyrazić zgodę na realizację wniosku z pominięciem kolejności wpływu wniosków,
- podjąć decyzję o skierowaniu osoby bezrobotnej do odbycia stażu u Organizatora,
który nie złożył wymaganego zobowiązania do zatrudnienia bezrobotnego po
zakończonym stażu. Wówczas staż zostanie zawarty na okres do 4 miesięcy.
- Urząd może po raz kolejny skierować na staż osobę bezrobotną, która:
- nie ukończyła 30 roku życia, przy czym łączny okres odbywania stażu nie może przekroczyć 12 miesięcy,
- ukończyła 30 rok życia i odbywała już 6 lub 12-miesięczny staż, jeżeli od zakończenia ostatniego stażu minęło już co najmniej 3 lata.
- Urząd może odmówić realizacji wniosku o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu, jeżeli w latach poprzednich w trakcie realizacji umów stażowych pojawiły się nieprawidłowości leżące po stronie Organizatora skutkujące rozwiązaniem umowy.
- O zorganizowanie stażu może się ubiegać Organizator, który w roku bieżącym i roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku, wywiązał się z deklaracji zatrudnienia.
- Urząd z uwagi na szczególny charakter pracy na stanowiskach w sytuacji gdy program stażu wskazuje na samodzielną pracę, zastrzega sobie prawo odmowy organizacji staży
w następujących zawodach i na stanowiskach:
- Kierowca,
- Sprzątaczka,
- Operator sprzętu drogowego, budowlanego oraz do prac ziemnych,
- Telemarketer,
- Akwizytor,
- Ogrodnik/pracownik terenów zielonych,
- Stanowiska kierownicze
- Dofinansowanie do podjęcia działalności gospodarczej
- O przyznanie dofinansowania do podjęcia działalności gospodarczej w pierwszej kolejności mogą ubiegać się osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kaliszu, które jako adres głównego miejsca wykonywania działalności wskażą teren powiatu kaliskiego.
- Refundacja kosztów doposażenia lub wyposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego
- Szkolenia
- Powiatowy Urząd Pracy przy organizowaniu szkoleń preferował będzie szkolenia indywidualne gwarantujące efektywność zatrudnieniową.
- W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski osób bezrobotnych:
- do których dołączone będzie oświadczenie pracodawcy, gwarantujące zatrudnienie
na warunkach umowy o pracę. Zatrudnienie winno nastąpić
w ciągu 30 dni po zakończeniu szkolenia/uzyskania uprawnień na okres co najmniej
90 dni na podstawie stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy lub
w wymiarze co najmniej ½ etatu, - które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą po szkoleniu w ciągu 60 dni po
najmniej 90 dni.
- Roboty publiczne
- na podstawie stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy lub w wymiarze co
najmniej ½ etatu - w ciągu 7 dni po zakończeniu refundacji.
- W przypadku zorganizowania robót publicznych finansowanych z „rezerwy" Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i innych programów Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu w uzasadnionych przypadkach (np. programu dot. usuwania skutków klęsk żywiołowych) odstąpi od zobowiązania do zatrudnienia po okresie refundacji lub
w trybie indywidualnym ustali z Organizatorem robót publicznych bądź Pracodawcą szczegółowe warunki w kwestii zatrudnienia osób bezrobotnych po zakończonym programie. - Urząd może odmówić realizacji wniosku o zawarcie umowy o zorganizowanie robót publicznych, jeżeli w roku bieżącym i roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku Organizator/Pracodawca nie wywiązał się z deklaracji zatrudnienia wynikającej z zawartych umów chyba że nie wywiązanie się nastąpiło z przyczyn niezależnych od Organizatora/ Pracodawcy.
- Urząd może odmówić realizacji wniosku o zawarcie umowy o zorganizowanie robót publicznych, jeżeli w latach poprzednich w trakcie realizacji umów pojawiły się nieprawidłowości leżące po stronie Organizatora/Pracodawcy skutkujące rozwiązaniem umowy.
- Prace interwencyjne
- Organizator prac interwencyjnych jest zobowiązany do zatrudnienia skierowanej przez Urząd osoby bezrobotnej przez okres min. 30 dni po ustaniu stosunku zobowiązaniowego (tj. 3 miesiące) wynikającego z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Zatrudnienie osoby bezrobotnej o której mowa w pkt. 2 obejmujące: okres refundacji, okres zatrudnienia wynikający ze stosunku zobowiązaniowego oraz dodatkowe 30 dni winno nastąpić w formie jednej umowy o pracę.
- Urząd może odmówić realizacji wniosku o zawarcie umowy o zorganizowanie prac interwencyjnych, jeżeli w roku bieżącym i roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku Pracodawca nie wywiązał się z deklaracji zatrudnienia wynikającej
z zawartych umów chyba że nie wywiązanie się nastąpiło z przyczyn niezależnych od Pracodawcy. - Urząd może odmówić realizacji wniosku o zawarcie umowy o zorganizowanie prac interwencyjnych, jeżeli w latach poprzednich w trakcie realizacji umów pojawiły się nieprawidłowości leżące po stronie Pracodawcy skutkujące rozwiązaniem umowy.
VII Bon na zasiedlenie
Maksymalna kwota dofinansowania kosztów zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie wynosi 6 000,00.
VIII Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7
Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7 w sytuacji podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przez osobę bezrobotną przysługuje przez okres do 3 miesięcy.
Ponadto ze względu na niską efektywność zatrudnienia, wysokie koszty realizacji oraz
w przypadku niektórych programów konieczność zaciągania zobowiązań na rok następny,
w roku 2019 Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu nie będzie realizował następujących programów rynku pracy:
- Finansowania studiów podyplomowych,
- Wypłaty stypendiów z tyt. kontynuowania nauki,
- Zwrotu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych,
- Pożyczek na sfinansowanie kosztów szkolenia,
- Finansowania kosztów egzaminów i licencji zawodowych.
- Przygotowanie zawodowe dorosłych.
- Zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania i powrotu do miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, lub przez okres odbywania u pracodawcy stażu lub odbywania zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego .
i powrotu do miejsca zatrudnienia, uwzględnionych jako instrument rynku pracy
w programach specjalnych lub projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
- Programu Aktywizacja i Integracja.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i/lub pracodawców udzielane będą w kwocie wnioskowanej nie wyższej jednak niż 25 000,00 na jednego pracodawcę.
- Średni koszt kształcenia ustawicznego na jednego uczestnika nie może przekraczać 4 000,00.
Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu najwcześniej po zaplanowaniu działań zmierzających do pozyskania środków Funduszu Pracy przyznawanych na aktywizację zawodową osób bezrobotnych ogłaszał będzie nabór wniosków na realizację planowanych form wsparcia.
Niniejsze Zasady zostały przyjęte w drodze uchwały nr 2/2019 Powiatowej Rady Rynku Pracy w Kaliszu na posiedzeniu w dniu 11 stycznia 2019 r.