Prace społecznie użyteczne

Prace społecznie użyteczne

Prace społecznie użyteczne to forma wsparcia skierowana do osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku jednocześnie korzystających ze świadczeń pomocy społecznej albo uczestniczących w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej lub w indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego. Prace te odbywają się bez nawiązania stosunku pracy ani umowy o pracę. Organizowane są one przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub działalnością na rzecz społeczności lokalnej. Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego między starostą a gminą, na rzecz której prace społecznie użyteczne będą wykonywane. Starosta refunduje gminie ze środków Funduszu Pracy do 60% minimalnej kwoty świadczenia przysługującego bezrobotnemu. Świadczenie to może być w całości finansowane z budżetu gminy.

Osoby uprawnione do skierowania do wykonywania prac społecznie użytecznych

Jeśli jesteś:
  • osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku,
  • a jednocześnie korzystasz ze świadczeń pomocy społecznej albo uczestniczysz w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej lub w indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego
– to możesz zostać skierowany do wykonywania prac społecznie użytecznych.

Okres trwania prac społecznie użytecznych

Prace te mogą być wykonywane w wymiarze do 10 godzin tygodniowo.

Świadczenia

Za wykonywanie pracy w ramach prac społecznie użytecznych bezrobotnemu przysługuje świadczenie z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych podlegające waloryzacji. Aktualną wysokość świadczenia znajdziesz tu.

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Prace społecznie użyteczne

,,Pomoc w domu" w ramach prac społecznie użytecznych
Opiekun osoby niepełnosprawnej może skorzystać z pracy osoby wykonującej prace społecznie użyteczne  w celu wsparcia go w realizacji codziennych obowiązków.
Ww. wsparcie przysługuje opiekunowi osoby niepełnosprawnej  w  wymiarze nie więcej niż 10 godzin  tygodniowo. Przez opiekuna osoby niepełnosprawnej należy rozumieć członka rodziny,
w rozumieniu art.3 ustawy z dnia 4 listopada 2016r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ,,Za życiem" (Dz.U.poz.1860), opiekującego się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji lub osobą niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
 

W razie pytań prosimy o kontakt:

Imię i nazwisko Stanowisko Telefon
Aneta Wąsik Pośrednik pracy  62 76-89-717
Anna Piotrowska Pośrednik pracy  62 76-89-717
Urszula Jankowska-Zalewicz Pośrednik pracy  62 76-89-726

Menu Display